Jak pěstovat fazole

Jak pěstovat fazole

Bohatá úroda za poměrně krátký čas. I takto bychom mohli charakterizovat keříčkové fazole a klidně zapojte do zahradničení i děti, které bude těšit rychlý pokrok rostlin a fazolové lusky budou s chutí sbírat s vámi.
fazolové lusky

Zahradní keříčkové fazole

Na rozdíl od fazolí pěstovaných pro suchá zrna, lusky nemají pergamenovou vrstvu, jsou lehce stravitelné a chuťově jemné. Podle typu růstu se fazole dělí na keříčkovité a tyčové. Keříčkovitá fazole má rychlejší nástup do rodivosti a dává vyšší úrodu za kratší čas. Méně trpí chorobami a škůdci, zabere však v zahradě více místa. Chcete lusky sklízet dlouhý čas, vysévejte ji v 3týdenních intervalech.
bush fazole

Na výběr máte z mnoha odrůd:

'Gusty'
Je jemná, zeleno struková fazole se štíhlými a křehkými plody. Rostlina je pevná, vzpřímeně rostoucí, s vysokou výnosností plodů.
'Bona'
Má delikátní, jemné lusky, středně zelené barvy. Dosahují délky 10 až 12 cm, jsou mírně prohnuty, na průřezu kulaté. Odrůda je středně raná, vysoká 30 až 40 cm. Je vhodná na postupný sběr a přímou konzumaci, dá se však i konzervovat či mrazit.
'Aidagold'
Je to osvědčená středně raná odrůda se žlutými, mírně prohnutými, 10 až 12 cm dlouhými lusky. Jsou bez vláken, velmi chutné, na průřezu oválné.
' Purple Queen'
Má 10 až 12 cm dlouhé lusky, které jsou na povrchu fialové, na průřezu zelené. Nemají pergamenovou vrstvu a vynikají jemnou a delikátní chutí. Po uvaření však ztratí barvu a od zelených se liší pouze minimálně.
' Rocco'
Má zelené, červeno proužkované, 15 cm dlouhé plody. Semena jsou oválná, bílá s fialovými proužky. Patří mezi fazolí určené pro sběr ve voskové zralosti, když jsou semena plně vyvinutá, ale ještě měkká. Používají se do zeleninových salátů.

TIP:

– Fazole je ideální plodina pro děti. Semena rychle vyrostou a na záhoně je hned vidět.
– Vyrostou bez ohledu na to, jak se do půdy zasejí, jsou to nenáročné rostliny.