Není stavba jako stavba

Ale ruku na srdce – kdo z vás kdy viděl, jak se staví dům zvaný mobilní? Přiznejte se.

Nevím, kolik takových ve vašich řadách je, ale vím určitě, že já osobně až do této chvíle k podobným znalcům nepatřil. Že i já jsem se doposud domníval, že každá stavba jakéhokoliv domu začíná tím, že se do země vykopou díry, aby se v těchto vybudovaly pevné základy, bez kterých žádný skutečný dům být nemůže.
stan na autě

Jenže, jak vidno, může.

O tom, jak se staví mobilní dům, jsem se dozvěděl teprve nyní na .

A je to vlastně docela zvláštní věc. Jak je vlastně jednoduché si takový dům postavit, pokud chce člověk zůstat mobilní, pokud nechce nebo nepotřebuje někde zapustit kořeny natrvalo.

Základem takového mobilního domu je prý ocelový rošt, na který se následně připevňují ocelové nebo dřevěné rámy pro nosnou konstrukci. Pak přijdou na řadu vnější obvodové stěny, které se buď obkládají plechem z eloxovaného hliníku, nebo se obkládají dřevem, a aby pak člověk uvnitř v zimním období nezmrznul, vyplňuje se prostor mezi vnější a vnitřní stěnou izolační vrstvou tří- až deseticentimetrové šířky, tu z minerální vaty a tu ze samozhášecího polystyrenu.
opuštěný starý dům

A když už je to uděláno, už je to hotovo, jak se zpívá ve známé písničce, posadí se na to rovná nebo přímo šikmá sedlová střecha s mírným sklonem, pokrytá hliníkovým plechem, ocelovým pozinkovaným plechem či šindely.

Ovšem není všechno zase až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stavba mobilního domu je sice ve srovnání s domem klasickým jednodušší, ale ani ten se neobejde bez dodržování předpisů. Musí se dodržovat především alespoň minimální výška stropu, a ač je takový dům mobilní, je i zde třeba vyřídit záležitosti týkající se pozemku a inženýrských sítí. Protože tento dům potřebuje alespoň pod koly rovnou půdu, aby se nenakláněl a případně i neválel na svahu podobně malým dětem sudy, je záhodno mít i napojení na kanalizaci nebo septik, případně elektřinu a plyn, vodovod. A nejednou tomu posledně zmíněnému předchází i řešení problému, jak takový dům na to správné místo vůbec dostat, protože je tento přece jenom větších rozměrů a ne po všech komunikacích projede po vlastní ose. Je tolik silniček, kam se něco o rozměrech řádově 4 x 13 metrů prostě nevejde a je tak třeba sehnat ještě autojeřáb a tahač!
dřevěný karavan

Ale žijeme v době, kdy je vše možné, kdy se vše nakonec zvládne. A tak i vy nakonec můžete v takovém mobilním domě bydlet. A doufat, že nemáte mezi kamarády recesisty, kteří vás pod rouškou tmy odvezou i s domem neznámo kam.