Přehledně o preventivních prohlídkách: Jak často vyrazit k doktorům?

Zubař dvakrát do roka

Neznám moc lidí, kteří by chodili k zubaři rádi. Na prevence chodíme většinou nepravidelně, ale pokud nás bolí zub, vyžadujeme okamžité ošetření, protože bolest zubu patří k těm nejhorším. Člověk nemůže jíst, mluvit ani se pořádně smát. Přitom bychom díky prevenci takovéto bolesti určitě předešli, protože by náš zubař objevil kaz dříve, než by napadl nerv a způsobil tak ukrutnou bolest. Zkuste se po preventivní prohlídce hned objednat na další za půl roku, ušetříte si zbytečné utrpení.

prohlídka_u_zubare

Zubařů je bohužel nedostatek, většina nové pacienty nepřijímá, ale pokud sháníte zubaře a bydlíte v severních Čechách, zkuste zubaře v Liberci.

K praktickému lékaři po dvou letech

Od dovršení devatenáctého roku je každý povinen se zapsat u praktického lékaře. Výstupní prohlídku zajistí ještě pediatr, ale potom vás čeká každé dva roky prevence u nového lékaře. Nenechte se odbýt a nechte si udělat všechna vyšetření, na která máte nárok. Mějte připravené i dotazy a využijte tak čas stráven s odborníkem. Lékař zjistí informace o vašem současném zdravotním stavu a také rodinnou anamnézu. Změří vám krevní tlak, zkontroluje smysly, zváží vás a pohmatem vyšetří břicho, uzliny a štítnou žlázu. Měl by poslechnout srdíčko a zkontrolovat datum očkování proti tetanu. Vyšetřit by měl také moč a krev poslat do laboratoře. U lidí starších čtyřiceti let či rizikových pacientů provádí i EKG, a pokud se mu cokoliv nezdá, pošle vás za specialistou.

preventivní_vyšetření

Gynekolog podle stavu

Prevence u gynekologa se provádí každý rok. Vyšetřují se změny na čípku, které by případně mohly odhalit onkologické onemocnění, a odebírá se kultivace. Gynekolog vyšetří ženu pohmatem a vnitřním ultrazvukem, aby měl jistotu, že je vše v pořádku. Pokud jste těhotná, prohlídky na gynekologii budou častější. Poprvé kolem druhého měsíce, kdy lékař zjistí, zda se nejedná o mimoděložní těhotenství a zda plodu tluče srdíčko. Na konci třetího měsíce zkontroluje ultrazvukem velikost jednotlivých částí tělíčka a společně s vyšetřením krve procentuálně vyjádří pravděpodobnost genetickým vad. Po měsíci vás čeká další kontrola a na konci pátého měsíce opět větší ultrazvuk, kde už se můžete dozvědět pohlaví miminka. Od tohoto měsíce už budete cítit pohyby miminka a kontroly na gynekologii nebudou tak časté. Až poslední měsíc budete chodit na monitoring srdíčka každý týden. Po skončení šestinedělí musíte navštívit gynekologa znovu, aby zkontroloval dělohu pomocí ultrazvuku a pokud je vše v pořádku, budete mít až do preventivní prohlídky od gynekologa klid.