Zázrak jménem bílkovinová dieta

Bílkovinová dieta má skvělé účinky nejenom pro sportovce ale i pro jedince, kteří se už dlouho snaží zhubnout. V čem tkví úspěch této diety?

Bílkovinová dieta dává do popředí jídelníčku potraviny, jejichž obsah bílkovin je vysoký. Z tohoto důvodu se doporučuje jíst potraviny, jako jsou například vejce, hovězí a drůbeží maso, mléko a mléčné produkty, sóju, zeleninu a semínka. Výhodou bílkovinové diety je kvalitní přísun bílkovin do těla, které je spojené se vznikem svalové hmoty a hubnutí bez zpětného nabírání váhy. Aby dieta fungovala, je nutné dodržovat pravidelné stravování, dostatek tekutin a cvičení. V opačném případě hrozí již zmiňovaný jojo efekt či další komplikace.

Zdravé cvičení

Během bílkovinové diety můžete poměrně jednotvárný jídelníček doplnit o vitamínové nápoje, ovoce, či proteinová jídla. Bílkoviny jsou často doplňovány pomocí proteinových nápojů, které jsou velkým pomocníkem nejednoho sportovce. Proteinové nápoje můžeme zakoupit v různém množství, dokonce i jeho způsob zpracování se liší. Velkou otázkou je především, hledání toho správného proteinového nápoje.

Cvičící žena

Nejběžnějším je tzv. Whey protein. Je získáván nejčastěji z kravského mléka, jedná se tedy o živočišný produkt, který je však bohatý na vysoký podíl kvalitního, snadno se vstřebatelného proteinu. Jeho dalším benefitem je jeho schopnost opravovat poškozené svaly, pomoc při redukci váhy a také jeho cenová dostupnost. Na druhé straně je rostlinný protein, získávaný z potravin bohatých na bílkoviny. Mezi tyto rostlinné potraviny patří sója, hrách, fazole a rýže. Nevýhodou těchto proteinů je složitější technologie, neboť je zapotřebí zkombinovat hned několik rostlinných potravin, aby bylo dosaženo stejného účinku jako v případě Whey proteinů. Rostlinné proteiny jsou však skvělým pomocníkem pro vegany.

V neposlední řadě je nutné připomenout, že bílkovinová dieta je pouze pomocníkem při transformaci těla, nikoliv komplexním dlouhodobým jídelníčkem při běžné zátěži.