Automobily Tatra se vyrábí sto let

Osobní a nákladní automobily Tatra jsou známé po celém světě. Proslavila je nejen kvalita výroby a renomé samotných vozidel, které se výborně prodávají, ale i významní cestovatelé a řidiči. Připomeňme například světoběžníky pana Hanzelku a pana Zikmunda, kteří se slavnou Tatrou 87 procestovali pět kontinentů, a rovněž šestinásobného vítěze nesmírně náročné rallye Paříž – Dakar, Karla Lopraise. Dnes si můžete jeho vůz, Tatru 815, prohlédnout v muzeu přímo v místě, kde byla vyrobena.

historická Tatra

Technická dokonalost a neuvěřitelná spolehlivost vozů se potvrdila v jednom z nejobtížnějších závodů na světě, za skutečně extrémních podmínek, kdy teplota vzduchu v průběhu dne stoupá vysoko přes 30 stupňů a v noci naopak klesá k nule. 
znak Tatry

Zakladatel značky se nikdy v žádném automobilu nesvezl

V roce 2019 oslaví kopřivnická automobilka významné jubileum – sto let od svého vzniku. Je to mimochodem v pořadí druhá nejstarší továrna na výrobu automobilů na světě. Logo bílého nápisu v červeném poli začalo své působení na konci března roku 1919, ale samotná firma byla založena již v roce 1850. Tehdy ovšem šlo o produkci kočárů a koňských povozů, přičemž pan Šustala, zakladatel společnosti, nikdy v žádném automobilu neseděl.

Název Tatra souvisí s velehorami, kde se vozy testovaly

Výrobní program koňských povozů se postupně rozrostl a od roku 1882 se tu již vyráběly železniční vozy. Přidalo se i několik významných investorů a vzápětí byla vytvořena akciová společnost. Na konci 19. století již výrobní linky opouštěly první osobní automobily a později se k nim přidaly i nákladní. Tehdy šlo ovšem o území Rakouska-Uherska a město Kopřivnice se jmenovalo Nesselsdorf.
tatra 603

České jméno vzniklo až po 1. světové válce a testování nově vyráběných prototypů probíhalo na Slovensku v drsných podmínkách velehor Vysokých Tater. Jelikož vozy ve zkouškách obstály na výbornou, právě zde se zrodil název úspěšné automobilky.