Chcete zvířecího společníka? Pořiďte si andulku

Andulky jsou pro své vlastnosti vyhledávaným malým papouškem. Jsou bystré a chytré, také aktivní a živé. Hodí se pro všechny věkové kategorie chovatelů, vykouzlí totiž úsměv na tváři dětem i dospělým. Krásné zbarvení těchto ptáčků nikdy neunikne lidskému oku. Andulky přímo překypují zvědavostí a milou povahou, a přestože jejich domovinou je Austrálie, jejich chov je u nás stále více oblíbený. Dříve nevýrazný ptáček je dnes vyšlechtěn do několika barevných variací, proto se andulce říká papoušek vlnkovaný.

krmení andulek

Andulky nevyžadují nějak zvlášť náročnou péči. Rády létají, takže potřebují vhodnou ubikaci, nejlépe prostornou klec, minimálně o výšce jednoho metru, ve které by nemělo chybět bidýlko, například kousek ovocné větvičky, kterou může i ozobávat. Na dno, které by mělo být raději vysouvací, je vhodné trošku písku, neboť ptáci ho potřebují k trávení zrní a také k očistě svého nádherného peří. Samozřejmostí je pítko s čistou vodou a miska na zrní. Aby se andulky cítily v bezpečí, neměla by klec postávat jen tak na zemi, ani v průvanu nebo na přímém slunci. Vyhovuje jim světlý a prostorný kout v místnosti s pohybem lidí.

Při pořizování andulek je nutno dávat si pozor na prostředí, ve kterém námi vybíraný ptáček žije. Socializace, zdravotní stav nebo podmínky hygieny, bychom neměli přehlédnout. Jasným signálem, že daného ptáčka od chovatele nebo specializovaného obchodu nepořídíme, je špinavá klec nebo voliéra, zanesené přístřešky a ptáci bez kroužků na nohou. Ten je totiž úředním ověřením o původu andulky.
dvojice andulek

Tito malí ptáčci jsou velmi družní, mají rádi společnost, a jakmile opustí rodiče, následný partner je většinou už do konce života ten jediný. V zajetí by chovatelé rádi měli mladé andulky ze svého chovu, ovšem bez budky pár nezahnízdí. Vyvážené kompletní krmivo dnes pořídíme v každém lepším obchodě, andulky ale nepohrdnou ani kouskem ovoce či klasem prosa.