Houby z lesa v květináči

V květináčích a truhlících se dají pěstovat různé druhy rostlin. Ale zkoušeli jste už pěstovat v nějaké nádobě lesní houby? Je to zajímavý nápad, který stojí za to vyzkoušet. Jde o to, že doma napodobíme způsob, jakým žijí houby v přírodě. Je to symbióza – soužití hub s kořeny vyšších rostlin. Například hřiby smrkové žijí v symbióze se smrky, poddubáci s duby, křemenáče zase najdeme u břízy či osiky. V domácích podmínkách samozřejmě použijeme jako partnera hub rostlinky menší. Nejvhodnější jsou dle „domácích“ houbařů lilie . Ale „spolupracovat“ mohou s houbami i jiné rostliny, které pěstujeme v květináčích. Proč to nezkusit? Třeba se to povede i vám a dočkáte se krásné úrody! Máme pro vás „recept“!
hřib v mechu

Suroviny
– 3 ks kloboučků čerstvých zdravých zralých hub z lesa (ne z obchodu!)
– 4 litry vody
– 50 gramů droždí

Postup
Odstátou vodu nalijeme do dostatečně velké nádoby a přidáme do ní droždí. Houby rozkrájíme a pomeleme v mlýnku na mletí masa. Přidáme je pak do vody s droždím, promícháme a přikryjeme (ale ne úplně, ke směsi musí mít přístup vzduch). Směs necháme takto „odpočinout“ na místě, kde je teplo a tma po dobu cca 10 až 14 dní.

Po uplynutí této „odpočinkové doby“ směs pořádně promícháme. Odebereme si z ní cca 200 ml, které dobře promícháme s odstátou vodou (2 litry). A máme připravený roztok – „sadbu“!
houby a kapradí

Stačí zalévat a čekat
Připravíme si rostliny v květináčích, které jsme si pro pěstování hub vybrali. Do květináčů jim přidáme rašelinu. Potom už děláme jen to, že tyto rostlinky zaléváme připravenou „sadbou“. To je vše!

V případě, že se spórám hub v květináči bude líbit, dojde k jejich aktivování. A když bude probíhat úspěšná symbióza s rostlinami, porostou „jako houby po dešti“ společně s rostlinkou „partnerem“. Samozřejmě menší, než ty z lesa a nebude se jednat o úplně pravé hřiby smrkové nebo dubové (to bychom museli k domácímu pokusu použít jako ke spolupráci smrk či dub). Ale budou jistě taky krásné!