Předvánoční nákupní horečka

V České republice slaví drtivá většina obyvatel vánoční svátky. Potvrzuje to statistický průzkum z roku 2017 a jedná se přibližně o 97 procent lidí. K oslavě narození Ježíše Krista patří i nezištné obdarování našich blízkých. Nejvíce dárků kupujeme životním partnerům a dětem, a to ve více než 80 procentech případů. Dárky prarodičům pořizuje jen třetina z nás a ostatní příbuzní jsou pak již na okraji zájmu.
dárek se šiškou

Co nejraději darujeme pod stromeček

Když se na toto téma zaměříte, brzy zjistíte, jaký jsme my Češi konzumní národ. Na otázku, co byste nejraději viděli pod stromkem, lidé odpoví ve smyslu stovek nejrůznějších hmotných předmětů, případně zážitkových poukazů na dovolenou nebo léčebných wellness procedur. Ne každý je však pouhým necitlivým konzumentem, stačí průzkum rozšířit o domovy pro seniory a tam se odpovědi poněkud liší. Staří lidé, kteří již mají něco za sebou a prošli mnoha životními zkušenostmi, vám nejčastěji odpoví, že by na vánoce (a pochopitelně i po celý zbytek roku) viděli vedle sebe svého zesnulého partnera, anebo alespoň nějakého přítulného domácího mazlíčka. Modernizované vybavení domácnosti a módní oděvy pro ně přestávají mít téměř význam.
zdobení vánočního stromu
Podle průzkumů, kterých se zúčastnili respondenti v produktivním věku, převažuje v oblibě dárků kosmetika, téměř z 50 procent. Těsně v závěsu se drží oděvy a obuv, s nějakými 40 procenty. U dětí jasně dominují hračky a dětské oblečení. Zážitkové dárky si nadělují většinou lidé movití a takto obdarovaných lidí není ani pět procent. Co se týče financí, průměrná útrata za dárky pro jednoho člena rodiny (partnera, dítě, rodiče) je 2 tisíce korun.

Největší výdaje na vánoční svátky

V souvislosti s Vánocemi utratíme nejvíce peněz nikoliv za samotné dary, nýbrž za všechno ostatní, co se kolem přípravy vánoční atmosféry točí. Za potraviny, dekorativní výzdobu, vánoční stromek, cukroví, alkoholické nápoje a adventní věnce se v průměru z rodinného rozpočtu uvolní každoročně zhruba 5 tisíc korun.
holčička o vánocích

Půjčky

Češi nejsou národem, který by si bezhlavě půjčoval, pokud si odmyslíte nezodpovědné rodiny, které uzavírají smlouvu o půjčce, aniž by ji byli schopni splácet. V okolních evropských státech jsou půjčky takřka na denním pořádku, přesto však půjčky uzavíráme s velkou oblibou právě v období adventu. Ke konci roku totiž většinou lidé bilancují, ohlíží se za svými pracovními úspěchy, a i přes nebývalý shon ve městech je ve vzduchu cítit jisté uvolnění. Předzvěst volných dnů se nezadržitelně blíží.
Na vánoční dárky si lidé v Česku půjčují v průměru 10 tisíc korun a ve srovnání s předchozími roky se toto číslo navýšilo o několik procent.