Umělá vlákna ano či ne

Co je módní, nemusí být vždy zdraví prospěšné, a naopak. Tato vyřčená věta jistě nikoho nepřekvapí, zvláště v dnešní době, kdy existuje Internet a je možné čerpat informace v podstatě o čemkoli, co nás zajímá. Informační revoluce on-line zkrátka způsobila, že jsou lidé mnohem opatrnější, vzdělanější, a nesednou jen tak někomu na lep.

vytažený svetr

Poněkud složitější je však situace v oblasti módního průmyslu a oděvní tvorby. Tam se svět točí kolem umělých vláken, i když existují výjimky, kde se propaguje trend šetrnosti k životnímu prostředí. Za mnoha soudobými trendy však můžeme očekávat i nějaké lobby, osobní zájem organizací či skupin, které spotřebitele tlačí kamsi, pod skrytou reklamní propagací.

Umělá vlákna se začala objevovat v textilním průmyslu v polovině 20. století. Šlo však zpravidla o modely nepříjemné na nošení a příliš se neujaly. I přesto si svou jedinečnost udržel až do dnešní doby alespoň jediný výrobek – silonové punčochy.
pruhované tričko

Ostatní textilie prošly za ta léta rozsáhlou přeměnou a dnes jsme doslova obklopeni umělou hmotou v oděvech, obuvi, v lůžkovinách, v kobercích a dalším bytovém textilu. Polyester, nylon, elastan, tyto vznešené názvy však mají zpravidla společného jmenovatele – vyrábí se z ropy a za tím vším stojí ropné koncerny.

Vliv na naše zdraví

Obdobně vznešený název PUR pěna neboli polyuretanová pěna budí dojem čehosi seriózního, přitom jde o docela obyčejný molitan o různé gramáži a elasticitě. Nejde však o molitan, který se vyráběl před třiceti lety, dnes se do mnoha lůžkovin a matrací přidávají speciální chemické přísady, např. samozhášecí směsi proti požáru.

Technologie výroby plastů se sice kamsi posunula kupředu, nicméně stále převládá mezi výrobci touha po vyšších ziscích v souladu s klesajícími výrobními náklady. A tak se postupně přirozené přírodní materiály stávají hůře dostupnými, jsou příliš drahé, anebo nepodléhají módním trendům. Málokdo se dnes přikrývá duchnou z prachového peří, anebo vlastní podobné výrobky ze lnu, hedvábí, konopí, vlny a čisté bavlny.
botičky na oblečení

Textilie a lůžkoviny z přírodních materiálů se stále krčí na okraji zájmu podobně, jako jsou obchody se zdravou výživou válcovány hypermarkety. Přírodní zákony však nelze obelstít a tak se současná civilizace zmítá v různých alergiích, selhání imunitního systému, neplodnosti, impotenci, nedostatku energie, vyčerpání, psychických poruch a vzrůstajícím počtu nádorového bujení.