Rozdíl mezi Haute couture a běžnou konfekcí

Každý občan, kterému něco jako haute couture nic neříká, se diví, jak můžou modelky na molech nosit ty strašné šaty. „No to bych si teda nikdy nevzala na sebe“ nebo „Ježiš, co to má být?“. To můžeme často slyšet od televizí někdy večer, když se celá rodina sešla na zprávy. Jenomže vysoká krejčovina (haute couture) není o běžném nošení. Je to doslova a do písmene vysoká móda, designerské kousky, které nejsou určeny pro masy. Většina článků na internetu pojednává o módě běžné, kterou nosí běžní lidé, průměrní spotřebitelé oděvního průmyslu.
francouzský korzet.jpg

Ale vysoká krejčovina není pro běžného spotřebitele. Každý kousek je totiž unikátní. Daný člověk na něm strávil několik desítek hodin práce. A takový kousek má především inspirovat, udávat směr. Často se dané oděvy nevyskytují v přesném vyobrazení jako na molu, ale jsou jimi těžce inspirováni. Příklady takového vysokého krejčovství můžete vidět například v módních časopisech jako Vogue. Tyto kousky totiž udávají směr, jakým se bude ubírat i spotřebitelská běžná móda. Co se bude nosit a co ne.


Je to všechno jednoduché


Stačí si představit řetězec. Prvopočátek je někde na molu světových značek a velkých jmen. Odtud to „zkápne“ někde do hlubin značek jako HM, Mojito apod., tedy již značky a obchody, kde běžně nakupujeme oblečení. Takový kousek z mola je ceněn na několik stovek tisíc korun, není to nic, co by se jen tak začalo masově vyrábět. To je to důležité, co si každý musí uvědomit, ještě než začne mít nějaké poznámky.
figuríny v obchodě.jpg


Někdy se to nemusí uchytit


Samozřejmě, jsou kousky, které jsou větší inspirací než ostatní. Nutně neznamená, že všechno, co se předvede, bude stát za vlnou dalších kusů konfekce. Někdy to prostě jenom upadne do zapomnění jako nepovedený kousek, který neohromil. Minimálně jste si ale dnes rozšířili trochu vědomosti, a tedy příště, až se budete dívat na nějaký ten módní časopis, budete vědět, o co vlastně jde.