Fakta o hypotékách, které vás možná překvapí

Úvěrů na bydlení je celá řada, v posledních letech jim však vévodí právě hypotéky. Rozhodně vás tento fakt nijak nepřekvapí, neboť se jedná o vcelku neměnný a setrvalý stav. Už od svého vzniku patřily hypotéky mezi nejoblíbenější úvěrové produkty a jejich popularita se za ty roky nikterak nezměnila.

sjednání hypotéky

Hypotéky jsou známé pro svou výhodnou úrokovou sazbu, která v posledních letech klesá hluboko pod 2%, což je rozhodně jedno z hlavních lákadel. Další předností je pak samozřejmě i doba splácení, která je u takových úvěrů velice variabilní a klient si jí tak může nastavit dle svých možností. Ovšem v případě hypotéky je potřeba ručit nemovitostí, v opačném případě je s největší pravděpodobností nutné počítat s variantou, kdy vám úvěr bude zamítnut.

Nevýhodou hypoték je i fakt, že je čerpání peněz značně limitováno. Peníze totiž můžeme čerpat pouze na výdaje spojené s bydlením, nejčastěji koupě nemovitosti, rekonstrukce, případně stavba rodinného domu. Některé banky dokonce peníze z hypotečního úvěru uvolňují postupně dle fáze rozpracovanosti stavby.

smlouva k podpisu

Poměrně novým hypotečním úvěrem jsou tzv. americké hypotéky. Ty nabízí klientům benevolentnější podmínky oproti běžnému úvěru na bydlení. Peníze můžete čerpat téměř na cokoliv – bydlení, cestování, studium. Tato benevolentnost je však do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou.

A nakonec je tu ještě nebankovní sektor, konkrétně jsou to nebankovní hypotéky https://www.nebankovni-hypoteky-uvery.cz/nebankovni-hypoteky. Je sice pravda, že nebankovní společnosti se většinou zaměřují pouze na menší spotřebitelské úvěry, ale to neznamená, že si nemůžete půjčit daleko vyšší částku. Pokud tedy netrpíte předsudky, nebankovní hypotéka může být jednou z možností, jak si splnit sen o vlastním bydlení. V tomto případě je ovšem potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou.