Péče o pleť je součástí komplexního postoje k životu

Rok co rok se stovky kosmetických firem snaží nalákat zákazníka na vyhlazenou pleť zbavenou vrásek, na napnuté kontury mladistvého vzhledu. Používají k tomu reklamní triky fotografií vyzdvihující přirozenou krásu mladistvých dívek, a pokud přece jen nasadí věrohodnější profil starší ženy pokročilého věku, vybírají takové, jejichž obličej je souměrný a na první pohled zaujme svými tvary, nikoliv samotnou pletí.
upravená žena.jpg
Ačkoliv se lékařská obec tváří, že zaznamenala obrovský pokrok, ve skutečnosti současná populace stárne rychleji, než dříve. Pravda, dožíváme se vyššímu věku, aleje to jen stařecké přežívání po sedmdesátce. Čím dál mladší ročníky trpí anorexií a bulimií, západní svět obchází strašák obezity, cévní mozkové příhody a srdeční onemocnění jsou poměrně častým jevem už ve třiceti letech věku, povážlivě roste i počet nově vznikajících novotvarů nádorového bujení.

Stres

Ať si zakoupíte jakoukoli kosmetiku, nebude vám k ničemu, jestliže neodbouráte to základní, co je příčinou většiny chorob, předčasného stárnutí, a tím pádem i stařecké pleti. Stres. Trend stresu z přepracování dokonce podporují cílené reklamy, které vyzdvihují přednosti podnikavých mužů, kteří jsou úspěšní již v 35 letech, ovšem bez vlasů, se znatelnými mimickými vráskami kolem očí a úst. Prý to vypadá mužně a elegantně, ale je to jak v té pohádce o císařových nových šatech, kde lidé žijí v klamu přetvářky a celou frašku teprve odhalí malé bezbranné dítě, které jednoduše spontánně prohlásí, že císař je nahý. O vrásčitých a plešatých mladých úspěšných workoholicích by takové děcko prohlásilo: „a proč vypadají tak zchátrale?“
mléčná koupel.jpg

Kosmetika

Součástí zdravého a přirozeného životního stylu je kromě eliminace stresových faktorů stravovací režim, dostatek odpočinku a spánku a pochopitelně i kosmetické přípravky. Nežli na reklamu se ovšem zaměřte na jejich složení. Měly by obsahovat vitamín A1 (retinol), který pokožku zvláčňuje, eliminuje volné radikály a podporuje tvorbu kolagenu, čímž kůži zhutňuje, zesiluje, a zvyšuje její pružnost.
Dalším významným prvkem jsou AHA kyseliny. Jsou to výtažky ovocných kyselin, které přispívají k vyhlazení vrásek a pomáhají pokožku hydratovat.
Kosmetický průmysl se dnes soustředí na zvýšení obsahu peptidů, jež na povrchu kůže udržují v aktivním stavu velké molekuly elastických vláken. Peptidy jsou souhrnem několika důležitých aminokyselin potřebných pro regeneraci zdravé pokožky.
Antioxidant vitamín E – je nezastupitelným doplňkem nejen zdravé výživy (hlavně semena a ořechy), ale přidává se i do moderních kosmetických výrobků, oddalujících stárnutí. Chrání buňky před působením volných radikálů společně s vitamínem C – kyselinou askorbovou. Výrobci jej uvádí na obalu pod několika synonymy slova „tocoferol“.