Zdravé koupání

Hygiena
Bazén není vana ani pračka, proto je naprosto zásadní dodržovat pravidla osobní hygieny. Skočit do chladivé vody po dlouhé cestě z práce je sice lákavé, není ovšem od věci začít tím, že ze sebe spláchneme pot, o převléknutí do plavek nemluvě. Bazénová chemie je sice schopná si s nečistotami tohoto druhu poradit, vyhlídka na koupání v takovém „koktejlu“ ale nejspíš nebude pro většinu lidí příliš lákavá.
Rovněž děti je nutné od útlého věku vést k tomu, že rodinný bazén nemůže suplovat ani funkci toalety, těm nejmenším vždy dáváme plenky určené pro pobyt ve vodě, které zachytí případnou „nehodu“. Samozřejmostí by mělo být i pravidlo, striktně zakazující jídlo a pití uvnitř bazénu.
nafukovací pelikán.jpg
Správná chemie
Ne, bez chemie to při vší snaze opravdu nepůjde. Naštěstí je na výběr mnoho druhů, které vám zaručí čistou vodu i zdravé koupání bez rizika zdravotních komplikací, a to třeba i bez chlóru. Zajímejte se o to, čím se rozhodnete udržovat svůj bazén v potřebné kondici a pečlivě hlídejte také použité množství. Tady se nevyplatí příliš šetřit, protože jedině použití kvalitních přípravků vám zaručí dokonalý výsledek.
Plavání po jídle?
Možná už jste slyšeli o tom, že minimálně půl hodiny po jídle byste se měli vyvarovat pobytu ve vodě. Je na tom něco pravdy? Jakkoliv je toto pravidlo rozšířené, k jeho potvrzení nebyl nalezen jediný důkaz. Pravdou ale je, že s plným žaludkem by se nám mohlo „neudělat dobře“, ostatně jako při každé fyzické aktivitě. Není tedy od věci dopřát si po kachničce se šesti knedlíky dopřát si nejprve malou siestu, než se vrhneme do chladivých vln bazénu.
Pozor na oči a uši
Málokdo ví, že při plavání je nutné chránit před vodou nejen oči, ale i uši. Vniklá voda by totiž mohla do ucha zanést bakterie způsobující nepříjemný zánět. Špunty do uší sice tento problém řeší dokonale i při potápění, přiznejme si ale, že jejich použití nemusí být tak úplně příjemné. Abychom se vyhnuli všem rizikům, stačí si uši po koupání vysušit smotkem vaty nebo ručníkem.
cákání vlasy.jpg
Namažte se
I pokud jste po celou dobu pobytu v bazénu pod vodou, hrozí riziko spálení pokožky, takže je důležité používat voděodolný krém na ochranu proti slunci. Sluneční paprsky totiž pronikají i vodní hladinou, takže podráždění pokožky bohužel hrozí i tady, opomíjet není radno ani brýle proti slunci k ochraně očí.