Šifrovačky!

Šifrovačky jsou skvělá a úžasná věc, pokud jste nadšencem do tajemství, logických úkolů, hádanek a šifer! Nejste pochopitelně jediní, takových jedinců jsou desítky a stovky! Hlavně ale existují takoví, kteří se ve vytváření řetězců záhad vyžívají, a právě ti pořádají čas od času zajímavé akce.

Většinou se na šifrovačku musíte včas zaregistrovat a přihlásit se do ní. Hry bývají určené buď pro jedince, nebo pro páry, nejčastěji však pro celá družstva o čtyřech až šestnácti členech.
číselné šifry

Je důležité dobře se vybavit podle prostředí a doby, kdy závod probíhá. Některé hry jsou umístěny do prostředí městského, jiné zase na ven, do terénu, případně kombinace obojího. Některé jsou určeny na den, některé probíhají v noci, nebo se můžete zúčastnit takové, která trvá přes několik dní. Na hry s přespáním doporučuji vzít s sebou karimatku, spacák, baterku a ideálně i něco k jídlu.

Úkoly nejsou vždy úplně jednoduché, někdy stačí ovládat morseovku, jindy je potřeba vzkaz s dalšími souřadnicemi potřeba rozlousknout například pomocí Chemické soustavy prvků, plánu veřejné dopravy, vlajkové abecedy řeckých písmen a podobně.
šifrovací stroj

Trasy bývají také rozmanité, někdy budete putovat pomocí mapy, jindy zase pomocí zařízení GPS. Délka tratě také bývá rozdílná od jednoho do desítek kilometrů. Připravte se na to, že většinu tras půjdete pěšky. Některé varianty se však odehrávají v hromadné dopravě, budete se tedy pohybovat metrem, tramvají, autobusy a objíždět zastávky, opisovat jízdní řády a různé nenápadné nápovědy.

Na některé závody je potřeba již domácí příprava. Vytisknete si například tabulky s šifrovacími nástroji, mapami, vzorci, pravítkem a spousty dalších užitečných nástrojů, které se vám pro hru budou hodit.

Cílem takové hry je dostat se až do konce. Pokud tedy někdy budete mít volný víkend, podívejte se, jestli někde ve vaší blízkosti nějaký takový závod neprobíhá!