Poklesky a zábava VIP členů

Všichni lidé, kteří kdy žili a nyní pobývají ve svých domovech mají neuvěřitelnou porci štěstí. Představte si zrnko prachu vedle planety velké jako miliarda Zemí. Zrnko představuje pravděpodobnost, že se narodíte, obří planeta pravděpodobnost, že ne.

zeměkoule a měsíc

Vysoká výhra v loterii přináší klid a úsměv na každém jednotlivém kroku. Všichni lidé jsou šťastni a po celá desetiletí si připomínají tuto událost jako přelomový okamžik. Nic je nedokáže rozhodit. Déšť, mráz, sněhová vánice, přílišné horko, fronta u pokladen, čekání na zpožděný autobus, vánoční úklid či cokoliv jiného. Na neopatrného chodce, který do nás narazil, se jen usmějeme a popřejeme pěkný den. Chováme se k sobě navzájem s úctou a noblesou. Zdražení elektřiny přijímáme s pochopením. Přečetli jsme si totiž důvody tohoto aktu. Nepíšeme rozhořčené emaily. Neměníme hned dodavatele při emocionálním rozrušení.  Chápeme oprávněnost zvyšování ceny, která jen reflektuje vývoj trhu. Politiky při jejich projevech chválíme a vyzdvihujeme do nebes. Jsou to přece naši volení zástupci. Sami jsme si je vybrali, a proto jim posíláme vřelé díky. Bolesti vlastního těla při úrazech či opotřebení vnímáme jako přirozenou součást našeho života. Náležíme k druhu člověk moudrý. S respektem vzhlížíme nejen k bližním, ale i ke všem ostatním. A jak se vlastně chováme doopravdy?

Cokoliv zde napsané platí jen za určitých okolností. Naše proměnlivé nálady určují, zda se usmíváme či druhým spíláme. Jsme závislý na nikotinu. Pravidelně si jej kupujeme a zaplavujeme tělo velkým množstvím nebezpečných látek. Zatěžujeme náš organismus, který se na počátku přizpůsobí, ale pod zvyšující se zátěží chátrá. Víme to, ale i přes naši inteligenci, nejsme se toho schopni zbavit. Pro chvilkovou úlevu přijímáme úmyslně jed. Navštěvujeme budovu, ve které se cíleně oddáváme hromadně řízené toxikaci organismu. Hospody jsou na každém kroku a nalezneme je v každé vesnici. Oslabený imunitní systém si žádá opravu.
spící bezdomovec
Prosíme své doktory o léky. Chrámy ve znaku Asklépiovy zázračné hole jsou stejně frekventované jako alkoholové nalévárny. Na recept nám vydají životabudič, jež nás připraví na novou porci zábavy. Mnozí z nás berou víno při malém množství jako prospěšné. Sami sobě zamlčují informace neurologů. Jedna sklenka zas nezabije tolik neuronů. Snižující se mentální výkonost stejně nebudu schopen bez detailních testů odhalit. Jsme naštvaní na počasí, zvyšující se cenu brambor či elektřiny, nevrlého kolemjdoucího a v závislostech jen stereotypně pokračujeme. Pobýváme na vrcholu potravinového řetězce. Můžeme si díky šedé kůře mozkové zvolit naše způsoby. Plazí mozek, starobylá část zděděná po našich předcích má ale stále na vrch. Rozhoduje za nás. Ovlivňuje své aktéry a vede je jako loutky. Člověk rozumný je jistě noblesní název. Bohužel nevystihuje realitu. Přesnější člověk iracionální neboli emocionální popisuje o něco lépe naše každodenní směřování. Vzhledem k vývoji předchůdců, ale i našeho druhu, nebudeme jiní. Změníme se teprve, až se vyvineme v jiný živočišný stupeň, u kterého bude převládat inteligence a rozumné chování.